...

Апостол Матфій

День пам'яті (н. ст.)

Місяця серпня на 9-й день / червня на 30-й день — Собор славних і всехвальних дванадцяти апостолів

Святий апостол Матфій народився у Віфлеємі й походив із коліна Іудиного. З раннього дитинства він вивчав Закон Божий за священними книгами під керівництвом святого Симеона Богоприїмця.

Коли Господь Іісус Христос явив Себе світові, святий Матфій увірував у Нього, невідступно слідував за Ним і був обраний до лику сімдесяти апостолів, яких Господь «послав по двоє перед лицем Своїм» (Лк. 10:1).

Після Вознесіння Спасителя апостол Матфій був вибраний за жеребом до лику дванадцяти апостолів замість Іуди Іскаріота, який відпав (Діян. 1:15-26), а після Зішестя Святого Духа він проповідував Євангеліє в Єрусалимі й в Іудеї разом з іншими апостолами (Діян. 6:2,8:14). Святий Матфій ходив із Єрусалима до Антіохії Сирійської з апостолами Петром і Андрієм, був у каппадокійському місті Тіана й в Синопі. Там апостола Матфія ув’язнили до темниці, із якої він був дивовижним чином звільнений апостолом Андрієм Первозванним.

Після цього апостол Матфій подорожував до Амасії, міста на березі Понту. Під час третьої подорожі апостола Андрія святий Матфій був з ним в Едесі й Севастії.

Згідно з церковним переданням, він також був з проповіддю в Ефіопії Понтійській (нинішня Західна Грузія) і Македонії, багаторазово зазнаючи смертельної небезпеки. Але Господь зберігав його живим для подальшої проповіді Євангелія.

Одного разу язичники змусили Матфія випити отруйне пиття. Апостол зробив це і не лише сам залишився неушкодженим, а й зцілив інших в’язнів, які осліпли від цього пиття. Коли святий Матфій вийшов із темниці, язичники марно шукали його, бо він став для них невидимий.

Іншим разом, коли язичники в люті кинулися на апостола, щоб убити його, земля розверзлася й поглинула їх.

Згодом апостол Матфій повернувся до Іудеї і продовжив просвіщати своїх співвітчизників світлом учення Христового. Він творив великі дива ім’ям Господа Іісуса і навернув дуже багатьох до віри у Христа.

Іудейський первосвященник Анан, який ненавидів Христа і який раніше звелів скинути з висоти храму апостола Якова, брата Господнього, наказав взяти апостола Матфія та представити на суд синедріону в Єрусалимі. Нечестивий Анан виголосив промову, у якій блюзнірськи хулив Господа. У відповідь апостол Матфій показав на основі пророцтв Старого Завіту, що Іісус Христос є Істинний Бог, Месія, обіцяний Богом Ізраїлеві, Син Божий, Єдиносущний і Співвічний Богу Отцю.

Після цих слів апостол Матфій був засуджений синедріоном на смерть і побитий камінням. Коли він був уже мертвий, іудеї, приховуючи злочин, відсікли йому голову, як противнику кесаря. За іншими ж джерелами, апостола Матфія розіп’яли на хресті. Дехто зазначає, що він помер у Колхіді.

Смерть за Христа і мученицький вінець святий апостол Матфій прийняв близько 63 року.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь апостолу Матфию, глас 3

Апо́столе святы́й Матфи́е,/ моли́ Ми́лостиваго Бо́га,/ да прегреше́ний оставле́ние// пода́ст душа́м на́шим.

Кондак апостолу Матфию, глас 4

Светоза́рное, я́ко со́лнце, во весь мир изше́дшее веща́ние твое́/ просвеща́ет язы́ческую Це́рковь благода́тию,// чудоно́сче Матфи́е апо́столе.

Тропaрь ґпcла, глaсъ G:

Ґпcле с™hй матfjе, моли2 млcтиваго бGа, да прегрэшeній њставлeніе подaстъ душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ, глaсъ д7.
Под0бенъ: Kви1лсz є3си2 днeсь:

Свэтозaрное, ћкw с0лнце во вeсь мjръ и3зшeдшее, вэщaніе твоE просвэщaетъ kзhческую цRковь бlгодaтію, чудон0сче матfjе ґпcле.

Ще в розробці