...

Пастир

УкраїнськаРосійська

Вступ

І.С. Свенцицька

“Пастир” Герми (за іншою транскрипцією його ім’я передається як Єрма) – твір ранньої християнської літератури, написаний у формі Одкровення; до цього ж жанру відноситься канонічне Одкровення Іоанна Богослова та апокрифічний Апокаліпсис апостола Петра. “Пастир” дістав свою назву за описом видінь, у яких у вигляді пастиря (пастуха) діє ангел, який наставляє автора. Книга ця довгий час шанувалася християнами як священна. Щоправда, у фрагменті списку священних книг, складеного близько 200 р. у Римі (так званий “Канон Мураторі”), сказано, що Єрма написав “Пастиря” вже “в наші дні в Римі, коли єпископом був його брат Пій. Тому його можна читати, але не в церкві – подібно до писань апостолів і пророків”. Проте “Пастиря” було включено до зводу канонічних християнських творів, що належать до IV ст., – так званого Синайського кодексу, найдавнішого зібрання книжок Нового Завіту, що дійшло до нас. Але до остаточного тексту канону він не увійшов.

“Пастир” відображає демократичний струмінь у християнстві II ст. Єрма, від імені якого написаний “Пастир”, є звичайним “нерозумним” християнином; він ставить безліч запитань, а янголи, які з’являються перед ним у видіннях, дають тлумачення явленого, оскільки сам він розібратися не може. У цьому істотна відмінність “Пастиря” від канонічного Одкровення: пояснення явищ не тільки повинно розкрити суть основних ідей книги, а й показати шлях до розуміння тих писань християн (зокрема, інших одкровень), де такого роз’яснення немає. “Пастир” складається з трьох книжок: Видіння, Заповіді та Подоби. Можливо, справжній творець “Пастиря” носив інше ім’я і, за звичаєм багатьох християнських авторів I-II ст., запозичив ім’я відомого проповідника: такий собі Єрма згаданий у Посланні апостола Павла до Римлян. Характерний образ автора, створеного в цьому творі: він виходець із низів (вільновідпущеник), який намагався вибитися в люди, розбагатіти на торговельних операціях, але збіднів, – типова постать для середніх верств тієї епохи, представники яких у II ст. почали приходити в християнські громади. Ми не знаємо, наскільки достовірна біографія автора, але загалом його образ відповідає ідеологічній спрямованості “Пастиря”, що відображає етичні та теологічні погляди досить численної групи християн.

Вступление

И.С. Свенцицкая

«Пастырь» Гермы (по другой транскрипции его имя передается как Ерма) – произведение ранней христианской литературы, написанное в форме Откровения; к этому же жанру относится каноническое Откровение Иоанна Богослова и апокрифический Апокалипсис апостола Петра. «Пастырь» получил свое название по описанию видений, в которых в облике пастыря (пастуха) действует ангел, наставляющий автора. Книга эта долгое время почиталась христианами как священная. Правда, во фрагменте списка священных книг, составленного около 200 г. в Риме (так называемый «Канон Муратори») сказано, что Герма написал «Пастыря» уже «в наши дни в Риме, когда епископом был его брат Пий. Поэтому его можно читать, но не в церкви – подобно писаниям апостолов и пророков». Тем не менее «Пастырь» был включен в свод канонических христианских произведений, относящихся к IV в., – так называемый Синайский кодекс, древнейшее дошедшее до нас собрание книг Нового завета. Но в окончательный текст канона он не вошел.

«Пастырь» отражает демократическую струю в христианстве II в. Герма, от лица которого написан «Пастырь», представляет собой обычного «неразумного» христианина; он задает массу вопросов, а представшие ему в видениях ангелы дают толкование явленного, поскольку сам он разобраться не может. В этом существенное отличие «Пастыря» от канонического Откровения: объяснение явлений не только должно раскрыть суть основных идей книги, но и показать путь к пониманию тех писаний христиан (в частности, других откровений), где такого разъяснения нет. «Пастырь» состоит из трех книг: Видения, Заповеди и Подобия. Возможно, подлинный создатель «Пастыря» носил другое имя и, по обыкновению многих христианских авторов I–II вв., заимствовал имя известного проповедника: некий Герма (Ерма) упомянут в Послании апостола Павла к Римлянам. Характерен образ автора, созданного в этом произведении: он выходец из низов (вольноотпущенник), пытавшийся выбиться в люди, разбогатеть на торговых операциях, но обедневший, – типичная фигура для средних слоев той эпохи, представители которых во II в. начали приходить в христианские общины. Мы не знаем, насколько достоверна биография автора, но в целом его образ соответствует идеологической направленности «Пастыря», которая отражает этические и теологические воззрения достаточно многочисленной группы христиан.