→ |
Святитель Іоанн Златоуст
Бесіди на Євангеліє від Матфея
📖Книга также доступна на русском
Бесіда 1
Для чого дано священне Писання. – Коли і як дані були старий закон і новий завіт. – Чому Матфей назвав свою працю євангелієм. – Чому євангеліє було писано чотирма. – Незначні розбіжності в оповіданнях євангелістів є доказом їхньої істинності. – У головному й істотному євангелія цілком згодні. – Різниця цілей написання чотирьох євангелій. – Згода євангелістів підтверджується спорідненістю кожної частини їхніх писань із цілим, а так само і прийняттям їхньої проповіді всім всесвітом. – Істина євангельської проповіді доводиться перевагою її над вченням філософів і її прийнятністю для людей всякого звання і віку. – Помилкова думка про простоту і легкість пояснення євангелія Матфея. – Вказівка на здивування, що виникають на самому початку євангелія. – Застереження слухачам бути уважними до пояснення, старанно відвідувати храм замість видовищ, вивчати те, що відноситься до життя небесного, і спостерігати в храмі тишу і мовчання.
Бесіда 2
Повторення повчання, даного наприкінці попередньої бесіди. – Опис небесного граду. – Нез’ясовність народження Сина Божого, як небесного, так і земного. – Велич втілення. – Син Божий втілився, щоб людину зробити сином Божим. – Христос поєднав старий завіт із новим. – Значення імені ” Іісус”; його старозавітний прообраз. – Чому Матфей назвав своє євангеліє “книгою родства І. Христа”. – Чому він ставить Давида раніше за Авраама. – Докази походження Іосифа і Діви від Давида. – Чому дається родовід Іосифа, а не Марії. – Застереження займатися духовним вченням. – Читання Свящ. Писання необхідне особливо для тих, хто живе в миру, як ліки проти марнослів’я і лихослів’я. – Дія слова Божого на людину. – І одне тільки слухання Писання корисне.
Бесіда 3
Інша причина, чому дається родовід Іосифа, а не Марії. – Чому євангеліст не згадує про Ісава. – Згадка про порочних предків слугує для більшого прославлення Втіленого, навчає нас не соромитися злорадства предків, якщо ми доброчесні, принижує гордість іудеїв, які величалися походженням від Авраама, і показує необхідність пришестя Христового. – Фарес і Зара служать образом народу єврейського і церкви Христової. – Образом останньої служать також Раав і Руф. – Не слід хвалитися не тільки предками, а й власними заслугами. – Доброчесність кожної людини мізерна порівняно з її гріхами. – Забуття добрих справ є найбезпечнішим їхнім сховищем. – Сповідь гріхів – найкращий спосіб умилостивлення і подяки Богові. – Смирення є початком усякої любомудрості і матір’ю всіх благ. – Зразком смирення може служити Давид.
Бесіда 4
Чому родовід розділений на три частини. – Чому родослов’я опускається у Марка, але є у Луки – Для чого Матфей обчислює кількість пологів до Христа? – Чому зачаття відбулося не раніше заручин – Незбагненність народження. – Христос дійсно народився від Діви і має плоть однакову з нами. – Доброчесність і мудрість Іосифа. – Чому ангел сповіщає йому про зачаття не з самого початку, як Діві. – Яким чином ангел запевняє його в істині зачаття від Духа Св. – Велич дару відпущення гріхів, принесеного Христом, спонукає віруючих жити гідно цього дару. – Віруючий повинен відрізнятися від невіруючого своїм добрим життям, – так само і всією своєю зовнішньою поведінкою. – Неподобство душі можна бачити як у дзеркалі, вивчаючи життя святих мужів. – Людина, що дає волю своїм пристрастям, гірша за звіра. – Хто шукає зовнішньої слави, той безчестить себе. – Істинну славу дає благочестя. – Приклад трьох отроків навчає віддавати перевагу злидням перед принадами багатства. – Заклик творити милостиню.
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда
Бесіда