...

Абалацька («Знамення») ікона Божої Матері

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 20-й день / листопада на 27-й день

Ікона Божої Матері «Знамення» Абалацька була написана протодияконом Тобольського кафедрального собору на честь Софії, Премудрості Божої, Матфеєм для новозбудованого храму Знамення Пресвятої Богородиці в Абалацькій обителі. Її написання було пов’язане з виконанням обітниці розслабленого селянина Євфимія.

Цей храм був побудований 1637 року після неодноразового дивовижного явлення благочестивій вдові на ім’я Марія образа «Знамення» Пресвятої Богородиці зі святителем Миколаєм і преподобною Марією Єгипетською, які стояли перед ним. Після написання храмового образа розслаблений Євфимій повністю зцілився, а під час урочистого перенесення ікони до Абалацького храму відбулося багато дивовижних зцілень.

Зовні Абалацький образ схожий на Новгородську ікону «Знамення», з тією лише різницею, що на Абалацькій іконі перед Пресвятою Богородицею стоять святитель Миколай і преподобна Марія Єгипетська. Образ помістили в срібну з позолотою ризу і прикрасили перлами й дорогоцінним камінням.

З 1665 року було встановлено щорічний хресний хід, під час якого чудотворну ікону «Знамення» за величезного скупчення богомольців переносили в Тобольськ, де вона перебувала з 8 до 23 липня.

1680 року дерев’яний храм, де знаходилася свята ікона, згорів, але чудотворний образ було врятовано. На місці церкви пізніше було зведено кам’яний Знам’янський собор, а 1783 року було засновано чоловічий монастир на честь ікони Божої Матері «Знамення», який благополучно існував до початку XX століття.

Абалацький образ Божої Матері особливо шанували царственні страстотерпці. Перед ним вони молилися під час тобольського ув’язнення.

1924 року монастир був закритий богоборчою владою. Лише 1989 року обитель зі зруйнованими храмами було повернуто Тобольській єпархії. Однак справжньої Абалацької ікони Божої Матері немає ні в монастирі, ні в Тобольську. Сліди ікони загубилися, і її теперішнє місце перебування невідоме.

У відновлюваній із руїн обителі перебуває один зі списків з першообразу, який за давньою традицією називають «Намісницею» і від якого нині відбуваються чудеса зцілення тих, хто звертається до Цариці Небесної по допомогу.

Відомо багато чудотворних списків Абалакської ікони Божої Матері «Знамення», благоговійно шанованих по всьому Сибіру.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Знамение» Абалакская, глас 4

Днесь, я́ко со́лнце незаходи́мое,/ све́тло сия́ет о́браз Твой, Пречи́стая,/ в ве́си Абала́кской на возду́се/ вдови́це чу́дне яви́вшийся./ И мы, припа́дающе к нему́,/ Богоро́дице уми́льно вопие́м:/ о, Всепе́тая Влады́чице,/ мир оби́тели Твое́й да́руй// и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Знамение» Абалакская, глас 4

Ева́нгелия Христо́ва благове́стник Лука́/ о́бразы Твоя́, Пречи́стая, дре́вле изобрази́,/ вдови́ца же, еди́н от них чу́дне узре́вши,/ возвести́ нам повеле́ние Твое́,/ да ве́рнии, к Тебе́ притека́юще, зову́т:/ ра́дуйся, Влады́чице,// Зна́мение ми́лости Твоея́ нам явля́ющая.

 

Ще в розробці